مشاوره واتساپ 09131333842

داربست میدان آزادی

 


معرفی برج آزادی

برج آزادی به مناسبت یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ساخته شد که به نام برج شهیاد آریامهر معروف بود وبعداز انقلاب اسلامی به برج آزادی نام آن تغییر کرد. معماری منحصر به فرد این اثر آن را تبدیل به یکی از مکان های جذاب دیدنی  تهران کرده است.  واین برج یکی ازاثار ایرانی است که در سال 1357در فهرست اثار ملی ایران ثبت شده است. جالب است بدانید که در فاصله سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ تصویر برج روی اسکناس‌های ۲۰۰ ریالی ایران چاپ می‌شد که این نشانه ای ازعرق ملی ایرانی ها ست . برج آزادی در میدان آزادی شهر تهران و در استان تهران قرار دارد. میدان آزادی از غرب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به خیابان آزادی، از جنوب به بزرگراه سعیدی و از شمال به بزرگراه جناح محدود می‌شود..

تاریخچه:

حکومت پهلوی از سال ۱۳۳۹ تصمیم گرفت بنای یادبودی با استفاده ازمصالح وداربست های فلزی  در مدخل غربی تهران (سه راه مهرآباد) بسازد. در ابتدا قرار بود بنایی به مانند طاق نصرت ساخته شود؛ اما با تخصیص اعتبارات اعلام شد که طرح طاق نصرت شکوه کافی را ندارد. تا اینکه در شهریور سال ۱۳۴۵ ازطریق روزنامه‌ها، از معماران دعوت شد تا طرح‌های خود را ارسال کنند. سرانجام از بین معماران ایرانی، طرح حسین امانت از دانشگاه تهران برنده شد. او که در آن زمان یک دانشجوی ۲۴ ساله بود، مامور ساخت میدانی در پایتخت شد که نمادی برای ایران مدرن باشد و علاوه بر تاثیر بصری، پیشینه تاریخی، فرهنگی و هنری این مرزوبوم را نیز نشان دهد.و این که ایرانی ها از قدیم الایام با استفاده از مصالح  مرغوب وبا کیفیت  ومعماری مدرن به ساختن بناها واثار تاریخی  پرداخته اند. 

معماری:

کار ساخت برج آزادی در ۱۱ آبان ۱۳۴۸ با بستن داربست های فلزی سرتاسربرج آغاز شد که ۲۸ ماه طول کشید. تا اینکه در ۲۴ مهرماه ۱۳۵۰ افتتاح شد. میدان و برج آزادی از معماری و طراحی منحصربه‌ فردی برخوردارهستند و در طراحی آن سعی شده است ازمصالح  و معماری ایرانی همچون بادگیر، باغ ایرانی، چهار طاقی، کاربندی و انواع کاشی‌کاری  وداربست های فلزی استفاده شود. میدان آزادی با مساحت ۵۰ هزار متر مربع، زمینی به‌شکل بیضی دارد که بنای برج در امتداد محور شرق-غرب و در حدود یک سوم شرقی آن واقع است.

تمام تلاش معمار این بوده که گذشته درخشان تاریخ ایران در این سازه شگفت انگیز زیباتر نمایان شود.  تا هر توریستی که به ایران می‌آید، با دیدن  زیبایی  چشم نوازبرج آزادی به عمق فرهنگ این سرزمین پی ببردوکاربرد داربست های فلزی از همان قدیم الایام در معماری های ایرانی از قبیل ساختمان های معروفی مانند برج آزادی تاثیر بسازیی داشته.پس ما به خوبی به عمق این مطلب پی میبریم که داربست نقش به سزایی در این بناها واثار تاریخی داشته ودارد.