مشاوره واتساپ 09131333842

بزرگ ترین گنبد معرق جهان

رهایی بزرگ ترین گنبد معرق در جهان!

بزرگ ترین گنبد معرق جهان در اصفهان

قرار است گنبد مسجدجامع عباسی پس از یک دهه از دست داربست ها رها شود
از قدیم الایام برای اصفهان لقب معروف «شهرگنبدهای فیروزه ای» را نام گذاری کرده اند ؛ اما در سال های اخیر لقب جدید «شهر گنبدهای دربند!» را به آن اضافه نمودند.به نظر شماعلت این نام گذاری چه بوده است ؟ زیرا تمامی گنبدها از مدرسه چهارباغ گرفته تامسجد شیخ لطف الله و مسجدجامع عباسی و... همگی در حصار داربست ها و «در دست مرمت» قرارداشتند و چندین سال به همین منوال گذشت تا صبح دیروز خبری رسید مبنی بر رهایی قریب الوقوع گنبد مسجد امام و مسجد جامع عباسی از دست داربست هایی به قدمت یک دهه .
که این خبر از جانب استاد کاشی کار منصور عسگری و ناظر مرمت این بنا به انتشار رسید همچنین به گفته او اگر اعتبارات لازم فراهم شود، به زودی زود هم می توان شاهد رهایی گنبد مسجد چهارباغ از داربست فلزی در اصفهان بود
گنبد مسجد جامع عباسی را می‌توان بزرگ‌ ترین گنبد کاشی معرق جهان نامید، که دور جدید مرمت آن از سال 90 شروع شده و امید می رود که تا قبل از اتمام امسال، یعنی بعد از یک دهه، به پایان برسد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با توجه به مضرب زوج گنبد مساجد گفته است : گنبد مسجد جامع عباسی از ۱۶ ترک تشکیل شده که تا به امروز ۱۴ ترک آن مرمت شده و امیدوارهستیم به شرط تامین اعتبارات مورد نیاز تا پایان امسال به پایان برسد.
الهیاری با اشاره به این موضوع که گنبد مسجد جامع عباسی بزرگترین گنبد معرق در جهان است، به تخلیه پایانی کاشی های دو ترک باقی مانده از مرمت گنبد مسجد امام(ره) اشاره نموده و گفته تا پایان هفته: با نصب کاشی ها، مرمت گنبد مسجد امام (ره) به پایان خواهد رسید و امیدوارهستیم تا انتهای تیرگنبد این مسجد از داربست و کارگاه های مرمتی خلاصی یابد .
ناگفته نماند مسجد امام خمینی (ره) یکی از چندین بناهای تاریخی اصفهان است که در میدان نقش جهان واقع شده است این مسجد زیبا در دوران صفوی ساخته شده و یکی از بناهای مهم و قابل توجه معماری اسلامی ایرانی به شمار می رود.
در واقع آنچه از سال‌های دهه ۶۰ در مسجد جامع عباسی رخ داد، نوسازی و نه مرمت بود که منتقدان این شیوه کاررا نقد کردند از طرفی دیگرهم به گفته برخی از کارشناسان چیره دست مرمت، کاشیکاری این گنبد بدون نظارت کافی جلو رفت و بعد از مدتی کاشی‌ها شروع به حرکت کردند؛ این اتفاقی بود که حتی کسبه را هم نگران کرد.
رهایی گنبد –بزرگتری گنبد-بزرگترین گنبد در جهان-بزرگترین گنبد در ایران-بزرگترین گنبد در اصفهان-مسجد-مسجد جامع عباسی-مسجد امام-مسجد امام خمینی- مسجد امام خمینی(ره)-گنبد-داربست گنبد-داربست فلزی-داربست فلزی در اصفهان-گنبد معرق-گنبد معرق چیست؟-مرمت و بازسازی گنبد-گنبد های دربند-گنبد های فیروزه ای-بزرگترین گنبد کاشی-مسجد شیخ لطف الله-کاشی کاری-مرمت- بازسازی-الهیاری-بنای تاریخی-بنای تاریخی در اصفهان